Tre flotte præstationer

Vi har mange elever der dyrker sport, og rigtig mange benytter vores fine sportsfaciliteter og fitnesscenter.
Tre af vores elever, som er på landsholdsniveau, har i den seneste uge været i aktion i deres respektive sportsgrene.
Magnus Haagensen er en meget dygtig cykelrytter, og i den forgangne weekend, deltog han i etapeløbet ”Cottbus Junior Etapenfart 2025”. Magnus er yngste årgang blandt U19-rytterne, og i det stærke selskab, var det en ekstra flot præstation i det 4 etaper lange løb. Der var 120 ryttere i løbet, fordelt på 20 hold – heriblandt det amerikanske U19-landshold, og kører fra den europæiske elite.
Magnus viste stor styrke, og sluttede på en samlet 4. plads, og på sidste etape kom han på podiet, da han i spurten opnåede en fornem 3.plads.
Magnus kører for holdet Ceramicspeed aros Herningjunior.
På fodboldsiden har Mai Wendicke været med U19-landsholdet til EM-kvalifikation i Holland, hvor der er spillet 3 landskampe. Mai har været med i alle kampene, og ydet en fin præstation. De to første kampe blev vundet over henholdsvis Grækenland (2-1) og Rumænien (2-0). I den sidste og afgørende kamp mod hjemmeholdet fra Holland, måtte danskerne desværre indkassere et bittert nederlag på 0-1 og dermed vinke farvel til EM-slutrunden i juni måned. Mai spiller til dagligt på kvindeligaholdet i Kolding IF, hvor hun pt er topscorer for holdet.
I håndbold har vi også en elev med på ungdomslandsholdet. Maja Christiansen fra 1.g er blevet udtaget til 4-nationers turneringen i Ungarn. Her spillede holdet tre kampe, og Maja spillede alle kampe og kom ligeledes på scoringslisten hver gang. Holdet tabte knebent de første to kampe, men sluttede med at besejre Norge. Maja venter spændt på, om hun bliver udtaget til EM-truppen, senere på året.
Det er SÅ fedt når de unge mennesker lykkes og vi er stolte af, at vores elever, ud over det faglige, også er dygtige til andre områder.
Del nyheden

Ønsker du at blive vist rundt på skolen?