Dimission 2026 – En festlig afslutning på en uforglemmelig studenteruge
Der findes mange gode traditioner på Det Blå Gymnasium, men den smukkeste er uden tvivl den årlige dimission. Her fejrer vi årets studenter og tager samtidig afsked med en årgang, som gennem flere år har sat deres præg på skolen.
Dimissionen markerede samtidig afslutningen på årets studenteruge – en uge fyldt med glæde, fællesskab og masser af uforglemmelige øjeblikke. TAK til alle jer som har bakket op!!
Til dagens anledning var skolens flotte hal pyntet festligt op, den blå løber var rullet ud, og hallen var fyldt med stolte forældre, søskende, bedsteforældre og venner, som var mødt frem for at hylde årets studenter.


Efter en kort velkomst ved direktør Carsten Eriksen, indtraf et af dagens smukkeste øjeblikke fandt sted. Til tonerne af musik blev hele årgangen klappet ind på deres pladser – et øjeblik, der skaber både stolthed – og en smule bevægethed – hos alle tilstedeværende.
Carsten Eriksen holdt herefter årets første tale og sendte de nyudklækkede studenter godt videre med varme ord om fremtiden, de muligheder der venter, og betydningen af de fællesskaber, de har været en del af på Det Blå Gymnasium.
Herefter overtog dagens to konferencierer, Jannie Elgaard og Mikkel Carlsen, scenen. De populære “morgenværter” sørgede med humor og energi for at binde dagens program flot sammen.


Traditionen tro begyndte dimissionen med fællessangen “For en fremmed barskt og fattigt”, smukt fremført af Heidi Klinge og Lars Hansen på instrumenter.
På vegne af årets studenter holdt Melanie Philipp en både personlig og rørende tale. Hun satte ord på den udvikling, som eleverne har gennemgået gennem deres tid på gymnasiet, og understregede, at de vigtigste erfaringer ikke kan aflæses på et eksamensbevis. Den personlige, sociale og faglige udvikling har givet årgangen et stærkt fundament til de næste skridt i livet.
Hun beskrev studenterhuen som symbolet på et vigtigt mål, der nu er nået – afslutningen på én rejse og begyndelsen på en ny, med en rygsæk fyldt af oplevelser, erfaringer og minder.


Årets dimissionstale blev holdt af kommunaldirektør Lars Møldrup. Med fokus på fællesskab, mod og de oplevelser, der former os som mennesker, leverede han en inspirerende tale til de unge. Stor begejstring vakte det, da han afsluttede med at perspektivere til Liverpool FC’s ikoniske sang “You’ll Never Walk Alone” – et stærkt budskab om sammenhold og fællesskab.


Mellem talerne sørgede konferenciererne for både smil og underholdning, inden Heidi Klinge og Lars Hansen skabte en stemningsfuld musikalsk ramme om dagen med sangene “Lyse Nætter”, “Hele verden fra forstanden” og Lis Sørensens smukke “Fuld af nattens stjerner”.
Lektor Morten Christensen holdt efterfølgende en flot og personlig tale til afgangseleverne, inden det længe ventede højdepunkt: overrækkelsen af eksamensbeviserne.


Først modtog eleverne fra EUD Business deres beviser, efterfulgt af EUX Business og afslutningsvis HHX-studenterne.
Flere elever blev desuden hædret for særlige faglige præstationer. Diplomer blev overrakt til de elever, som har gennemført Deutsches Sprachdiplom og Cambridge English, ligesom de fem elever, der har været optaget på Akademiet for Business Talenter, blev anerkendt for deres særlige engagement.
Der var traditionen tro legatuddeling (se andet sted her på siden) inden fællessang og afsluttende tale fra direktør Carsten Eriksen sluttede årets DImission.
Alle deltagere kunne efterfølgende nyde lidt læske, inden elever og ansatte skulle til dimissionsfest.

Der var traditionen tro legatuddeling (se andet sted her på siden) inden fællessang og afsluttende tale fra direktør Carsten Eriksen sluttede årets DImission.
Alle deltagere kunne efterfølgende nyde lidt læske, inden elever og ansatte skulle til dimissionsfest.
